сряда, 4 септември 2019 г.

ЕЛИН ПЕЛИН, ПОЕТ В ПРОЗА

София
ул. Генерал Кирил Ботев 5
тел. 088 988 7871


Елин Пелин, поет в проза
                                               
     
       Елин Пелин е един от малкото писатели, в чиито творения се вижда първообразът на литературната словесност, в който сливането на поезия с проза не звучи оксиморонно, а съвсем естествено. Аристотел търси разликата в изкуствата по отношение на средствата, които използват, за да претворяват действителността. Съотнесени към творчеството на Елин Пелин, тези идеи обединяват мислените обикновено като противоположности похвати, защото неговият микрокосмос е усетен и разказан със средства, специфични колкото за наративния, толкова и за лирическия изказ, колкото за поетиката на прозата, толкова и за езика на поезията.
       Може би първата стъпка към опоетизиране на непоетичното е изборът на „лъжовно име”, в което има песенна звучност и фолклорна образност, хармониращи с творбите му. По отношение на псевдонима Петко Росен си спомня коментара на приятеля си за любимата им хороводна песен  („Елин-пелин, зелен пелин, що се, пелин, полюляваш”): „пелин” разбирам, пелин като пелин, ама тук „елин” откъде се е взело”. И добавя: „Това „елин” именно така заседна в паметта, та го направи свое истинско, да не кажа голяма дума, безсмъртно име: Елин Пелин. А след като се подписа с него, никой вече не си спомни за кръстното му име”.
       Нови превращения на реалността в „друга реалност” се осъществяват чрез поетическата метаморфоза на родното село Байлово  -  „дето почвата не лесно се поддава, дето селяните много се мъчат и малко говорят” (Йосиф Хербст)  -  в художествен пъстър свят със собствено очарование в радостта и неволята, в смеха и страданието.

Какви са „рецептите” на твореца, които правят възможно превращението на жизнената реалност в „друга реалност”?
       Неудовлетвореност
„И право да си кажа, аз много не, ами всякога почти съм се смятал за неподготвен за това звание „писател”, така недостатъчно подготвен.”
       Отговорност
„Разбрах, че да бъде човек писател не е лека работа. Да си призная, малко се поотчаях. Започнах със страх да се отнасям към всяка работа. Стараех се да пиша разказите по-задълбочено и внимателно.”
       Прецизност
„Да пазиш мярата, да не пресолиш чорбата, да бъде точно всичко дадено.”
       Естественост
„Всяка претрупаност разваля и най-хубавата работа. Трябва да има същественото, което искаш да кажеш, за да поддържа интереса на хората, на читателите.”
       Яснота
„Не съм искал да описвам фантастични същества. Аз описвам хората, които зная, но ги типизирам малко, за да ги направя интересни и подходящи да изиграят случката, сюжета,така, както трябва, така, както съм замислил.”
      
         Как неговите съвременници определят особеностите на Елин-Пелиновата поетика?
       Образите: „В противоположност на П. Ю. Тодоров  -  той не забулва тоя живот с мъглата на символите. Неговите създания не са неуловими сенки, неопределени полумисли, продукт на едно абстрактно въображение. Той олицетворява своите „поетични” блянове в ясни, точни и категорични образи. И това са формите на самия живот” (Владимир Василев).
       Техниката: „Владее ней-силното оръжие на „поета”: не говори сам, не се намесва ни показно, ни дори скришом в работите на своите герои, не прошарва техните мисли със свои, а оставя нещата и хората сами да се показват, сами да се представят” (Александър Балабанов).
       Езикът: „Съвсем прост, естествен говор” (А. Балабанов; „прост, спретнат, изящен” (Владимир Василев).
       Стилът: „Не кокетира с нежни изрази, не вие парфюмени фрази, не натрупва големи думи” (А. Балабанов).
      
       Успоредяването на начина, по който е четен Елин Пелин, и начина, по който той споделя изкуството си, чертае близост между намерения и резултати. Това обаче не става основание за творческо самочувствие. „У него имаше някаква постоянна и скрита боязън, че това, което пише, е нещо случайно и незначително”, споделя Д. Кьорчев. Въпреки липсата на добро себеусещане в писателското поприще, благодарение на творческата си интуиция и благоприятното съчетание на вътрешно възприятие, впечатлителност, отзивчивост, наблюдателност, способност да се взира в знаците на света и да ги ословесява, да вижда невидимото за сетивата, Елин Пелин успява „заповеднически, изведнъж” да заеме своето място, изненадвайки не само себе си. Литературният фон на неговото време е очертан от художника Александър Божинов: „Една вълна декадентство беше завладяла тогава главите на нашите писатели. Всичко беше символизъм. Теодор Траянов развяваше байрака. Едно списание „Мисъл” беше заключило в страниците си четирима жреци”. Вратите на интелектуалната крепост обаче се отключват ако не за автора, то поне за казваното за него с публикацията на Вл. Василев за първите разкази на Елин Пелин (сп. „Мисъл”, 1905, кн. 4), а най-поетичният от поетите символисти, Николай Лилиев, открива, че „цели страници в разказите тъкмо на Елин Пелин са написани в свободен стихотворен размер”, което позволява несъзнателно да бъдат научавани наизуст.        


    



От УЧЕБНИК ПО ЛИТЕРАТУРА с автори: Адриана Дамянова, 
Амелия Личева, Ваня Тивидошева, Венцислав Арнаудов, 
Верина Петрова, Мариана Христова, Миряна Янакиева.


ЛИТЕРАТУРАТА И ОБЩЕСТВОТО


  СОЦИАЛНИТЕ И ДУХОВНИТЕ АСПЕКТИ НА ОБЩНОСТНОТО ЖИВЕЕНЕ
И ЛИТЕРАТУРАТА


Избрано от Алтернативна школа за лична изява  -  АШЛИ  -  София, ул. „Генерал Кирил Ботев” 5; телефон: 088 988 7871  -   
в УЧЕБНИК ПО ЛИТЕРАТУРА с автори: Адриана Дамянова, Амелия Личева,
Ваня Тивидошева, Венцислав Арнаудов, Верина Петрова,
Мариана Христова, Миряна Янакиева.

       Началото на XX век се характеризира със стабилизиране и задълбочаване на социалната и политическата диференциация в българското общество. Различните направления и школи в литературата и отделните творци моделират това явление по специфични начини, разноречиви са и техните естетически оценки за него.
       Иван Вазов остава верен на възрожденските национални идеали и драматично преживява невъзможността на жизнената действителност да реализира  литературноезиковите проекти, конструирани през Възраждането. Мерейки я с мащабите на обществения идеализъм и безкористния патриотизъм, констатирани и утвърдени от тези проекти, той с недоумение, горест и гняв изобличава отпадането й от тях в „тесните чела и широко разтворените джобове”  -  в дребнавостта, егоизма, користта, жестокостта на „човешката природа”, дошла, според разказа „Пейзаж”, като наследство от робството, на мястото на възвишеното бленуване за „новата земя”. Изисквайки от социалните измерения на живота, сводими до практически полезното  -  грижата около жизненото оцеляване и просперитет, да поемат в себе си безкористната духовност, Вазов чертае образа на отчуждения от възрожденските ценности и нравствени постулати чиновник, изкористяващия до абсурд функционирането на политическите институции (псевдо)гражданин. Така в неговото творчество възниква травматичен конфликт между „истинската” (идеалната) родина, която парадоксално се оказва съвпадаща във времето с робството, и „робската” държава, която по недоразумение съвпада с времето на свободата. Казано с езика на „Епилог. Общество и певец” („Поля и гори”, 1884 г.), „Тогаз бе друго  -  чудно време. / Тогава робството навред / надежди будеше големи…”. Единственият изход от това противоречие е утопията, както личи например от разрешаващия го разказ „Дядо Йоцо гледа”.
       В цялото си творчество и особено с „До Чикаго и назад” и „Бай Ганьо. Невероятни разкази за един съвременен българин” Алеко Константинов разгражда националния мит, по недвусмислен начин показва онова, което Вазов в „Тъмен герой” прозира  -  възможността да се инструментализира, да се употребява мрежата от национални ценности и идеали, изтъкана от възрожденската литература и публицистика, за грубо прагматични, егоистични цели. Фейлетоните му открито коментират факта, че политическият(публицистичният, литературният) език  -  езикът, на който хората общуват помежду си в „полиса”, в публичното пространство, не отразява действителността, а формира съзнанието на обществото. Това твърди например финалът на „Сеятели на рабски чувства”. Ангажиран с каузата на самоутвърждаването и помирението със себе си на индивидуалния субект, Алеко не само не идентифицира националния интегритет и социалната хомогенност като решение на всички проблеми, но и съзира един нов, по-страшен от капитала господар, заплашващ автономията на личността  -  обществото („До Чикаго и назад”).
       И като културна и литературна, и като критическа и художествена практика кръгът „Мисъл” гради, свръхоценностявайки го, един индивидуалистичен образ на човека. Сред социалните и изобщо общественозначимите дейности членовете му утвърждават създаването на естетически пълноценни произведения на изкуството като ценностно превъзхождаща всички останали. Но не само художникът, въздигнат над бездуховната тълпа, и обикновеният човек е творец  -  творец на самия себе си. Дори на живота се гледа като на творение на изкуството, доколкото живеенето се схваща като героичен подвиг по превъзмогване на „природата” (на „звяра”)   -  на физичното, и на социалните и по-общо на всякакви зависимости от страна на гордата, самотна в автономната си духовност личност, устремена към „другия”, „отвъдния” бряг на морето-битие, както казва д-р Кръстев  -  към метафизичните измерения на битието.  
      Своеобразен опонент на това възвисяване в самотността и пречистване на личността от баналното и всекидневното е творчеството на Елин Пелин. Разказите му разкриват и утвърждават човека в неговата спонтанна естествена „природност”, в несломимото му жизнелюбие, в социалната му солидарност. Свободен от преднамерена, водеща до трагични прозрения и дисонанси рефлексивност, у него НЕ непримиримо, а хармонично съжителстват доброто и злото. Образът на Елин-Пелиновия човек е сложно структуриран, гради се в отношението между героя и неговата гледна точка към света и естетически многозначната позиция на повествователя, „скрит в пейзажа” (Искра Панова), който придава на простодушния персонаж собствено човешките му, духовни измерения. Докато Вазов вижда труда като благословен, но мъчен граждански подвиг, Елин Пелин го поетизира, приписва му не само жертвени, но и естетически измерения. Докато Вазов акцентира гражданско-етичния, гражданско-патриотичния аспект на събитието в своите разкази, Елин Пелин подчертава социалния конфликт в неговата острота, но го уравновесява с жизнеустойчивостта и непримиримостта със злото, откъдето и да идва то, у своя герой. В други жанрови форми, например повестта „Гераците”, се проектира художествено кризата в общностното живеене, породена от вътрешните противоречия на патриархалните норми и ценности в контекста на диференциращата се социокултурна ситуация, в която вече намират място и налагащите се в конфликт с традицията ценности на индивида.  
       Така в своето разноречие литературата подрежда и прояснява света, прави го годен за обитаване.





неделя, 1 септември 2019 г.

ПЕЙО ЯВОРОВ

АЛТЕРНАТИВНА ШКОЛА ЗА ЛИЧНА ИЗЯВА
СОФИЯ, УЛ. ГЕНЕРАЛ КИРИЛ БОТЕВ 5
ashlibg@gmail.com
tel: 0889887871



ПОДИР СЕНКИТЕ НА ОБЛАЦИТЕ
1914
Мила Лора!
На твоята светла душа, устремен към тебе, духът ми посвещава своите изповеди.
Пейо

КАЛИОПА

„Де, момче, ума ти хвърка?
Все навън ти са очите!
Дявол някой тук се бърка:
пак разтеглихме ушите.

Палешник ли туй ще става
или за носа ти брънка?
Кош кюмур се достопява,
а ти гледай още вънка!...”

Като лека перушина,
седем оки преброени,
чук извива юначина,
бий метала разкалени.

-  Трак-чук, жан-жин, трака-чука!  -
наковалнята възглася.
И духалото се пука:
дъха, пъха и приглася.

Гледай искри, рой звездици
от желязо нажежено,
гледай огнени езици
от огнище разжарено.

„Хей момче!...”
         -  Жжин! Чука-трака…  -
Нека стария нарежда!
Що ли момък тръпен чака,
често-често вън поглежда?

-  Там-сам! Зън-вън… бива-бива…
Кали-Кали-Калиопа!  -
Наковалнята звънлива,
присмехулка върла хлопа.

-  Зън-вън, трак-мрак!
         -  Боже мили,
още няма я зората…
удря момък, удря, сили  - 
на гърди навел главата.

За гидия от небето
слънце сутрин не изгрява,
среща, хе  -  отзад пердето
нему то се навестява.




II

Бог знай вече, де далече
         в диви пущинаци,
зъл магесник прокобесник
         имал бил конаци.

Светлолица хубавица
         с него там живее
и запряна тя горкана
         тъжи и линее.

Зъл магесник прокобесник
         пази и завижда  -
сяда-става, не остава:
         слънце я не вижда!

Но в твърд синя над пустиня
         грейне ли луната,
бяс умира  -  не се спира,
яхнал на метлата…

Че ще ходи и ще броди
         по гори мъгляви,
да сборува и пирува
         с бухалите диви.

А клетица-хубавица
         до прозорец седне,
на звездите в синевите
         волно да погледне.

Птичка мила пъстрокрила
         скоро прилетява,
хубавица с песенчица
         тихо утешава.


Стар болярин  -  зъл лихварин
         в края наш се слави;
той палати най-богати
         сред града направи.

Пази старо  -  грозно харо
         Калиопа красна,
като в клетка взад решетка
         птичка сладкогласна.

Стар болярин  -  зъл лихварин
         варди я страхливо,
от световен взор греховен
         крий я завистливо.

Но зората в небесата
         заран щом се пукне,
стар нехаря към пазаря
         гледаш го, че хукне.

Ще преброди, ще обходи
         градските мегдани,
ще се лута да набута
         кожи недодрани…

Боляркиня сиротиня
         трепетна тогава,
като в треска там завеска
         бърже отвалява.

А отсреща я посреща
         с поглед буйнопламен
млад момчина юначина,
         хубавеляк хвален…




III

Калиопа хубавица,
боляркиня милолица,
лудо-младо, не люби:
         младостта си,
         радостта си,
         не губи!

Не за чужди зрей в градина
росна алена малина,
         лудо-младо, разбери  - 
         и човешки
         ум лудешки
               събери!

Стар стопан лехите гази
и малина зорко пази,
         лудо-младо, харно знай:
         жар безумен
         с хлад разумен
                обюздай!

Огънят е пакост жива,
с огъня игра не бива,
         луда-млада, проумей:
         с него  -  знай си!  - 
         не играй си,
                ох, недей!

Че за дявол кът едничък  - 
пусти огън, бог самичък,
         луда-млада, отреди:
         дявол черен
         злонамерен
              в огън бди.



Момково сърце немирно
пещ е съща, де безспирно,
         луда-млада, страст пламти;
         умна бивай,
         в пещ не вливай
                 масло ти!...



IV

Млади, млади, ум не може
вам сърцата да смири!
А защо с крила ти, боже,
пеперудите дари?

Пеперудата с крилата
обикаля редом свят
и целува по листата
всеки нов и хубав цвят.

Младо с дим и плам в сърцето
щуро ходи по света,
че за пакост под небето
бог създаде любовта…

Млади, млади, ум не може
вам сърцата да смири!
А защо с крила ти, боже,
пеперудите дари?



V

Къдрав, лих поток се пени,
         блъска се от бряг на бряг;
плахо папрати зелени
         гледат лудия му бяг.


И топола там висока
         на едина бряг расте,
а отвъде, над потока,
         злак-бръшляна вий листе.
Ден и нощ бръшлян посяга
         към тополина снага,
вейки гъвкави протяга
         с умилителна тъга.

И топола се навежда,
         щомка вятър полъхти,
нежно към бръшлян поглежда
         и приветно му шепти.

Но потока с яд го тласка,
         докогато го отбий…
И бръшлян не може с ласка
         гиздосия да обвий.



VI

Кръст превива юначина,
         чук извива,
и замислен и унесен,
тихом пее тиха песен:

„Хубава си, мила моя,
         любава си:
гъвък стан, фиданка съща  - 
кой, кажи ми, го прегръща?

А косите  -  грейно злато,
         а очите,
две звезди под вити вежди  - 
чий са сбъднати надежди?

Бузи али  -  рози, мила,
         рай мечтали,
устни захар, шия млечна  - 
но кому са сладост вечна?

А гръд бяла, слънце нивга
         невидяла,
а на нея кой почива
и ноще честит заспива?” 


Ший грижовно хубавица
         и любовно
през прозореца поглежда,
па си шепне и нарежда:

„Волен, хубав, мой соколе,
         млад и любав,
брат бъди ми, враг не бивай,
огън поглед тук не впивай.

Че гори ме твоя поглед  - 
         умори ме!...
Що е слънце на лозата,
жадна, болна за росата?

Неи  -  драга,  -  мой соколе,
         дай й влага!
Слънцето тогаз да грее
и лоза ще зеленее!

А милувки дай на млада  - 
         и целувки!
Те са, те за хубавица,
като за лоза росица…




VII

Две сърца се знойно любят,
         старо-харо ги дели:
дали времето си губят,
         или Бог ще се смили?





АЛТЕРНАТИВНА ШКОЛА ЗА ЛИЧНА ИЗЯВА
АШЛИ
СОФИЯ
ул. ГЕНЕРАЛ КИРИЛ БОТЕВ 5
088 988 7871